Zirkonyum Diş Kaplama Lüleburgaz

Zirkonyum diş kaplama Lüleburgaz, dişlerin zirkonyum adı verilen son derece dayanıklı ve görünüm açısından dişlerle uyumlu bir madde ile kaplandığı özel bir tedavidir. Dişler zaman içerisinde yıpranabilir, hassaslaşabilir ve eski görünümlerini kaybedebilirler. Bazı bireylerde ise bahsi geçen durumlar genetik sebeplerden ortaya çıkar. Bu sorunlar hem dişlerin işlevlerini hem de estetik görünümlerini olumsuz etkilerler. Zirkonyum diş tedavisi bu gibi sorunların giderilmesi ve bireyin çekici bir gülümsemeye sahip olabilmesi için yapılmaktadır.

Bu tedavi sayesinde dişler hem ısı değişimlerine karşı dayanıklı hem de görünüm itibariyle son derece estetik bir yapıya kavuşurlar. Yazımızın devamında ‘’Zirkonyum diş tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Zirkonyum diş kaplama tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Zirkonyum diş kaplama sonrası nelere dikkat edilmeli?’’ ve ‘’Zirkonyum diş kaplama tedavisinin ömrü ne kadar?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Lüleburgaz zirkonyum diş kaplama tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Dr. Dt. Mümin Atakan ile iletişime geçebilirsiniz. 

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Zirkonyum diş kaplama, metal içermeyen yapısı ile dişlere son derece estetik bir görünüm ve dayanıklı bir yapı kazandıran kaplama uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde dişleri, zirkonyum isimli, ışık geçirgenliği son derece yüksek olan ve doğal dişlerle uyum sağlayan bir madde ile kaplamak mümkündür. Bu da dişlerin dış etkilere karşı korunmalarını, sıcaklık değişimleri sonucu hassasiyet yaşamamalarını ve çekici bir gülümseme meydana getirmelerini sağlar. 

Zirkonyum Diş Kaplama Neden Yapılır?

Zirkonyum diş kaplama şu gibi amaçlar doğrultusunda yapılabilir:

  • Dişleri çürüklere karşı korumak, dişlerin çürümesini önlemek.
  • Soğuk veya sıcak gıda tüketimine bağlı ortaya çıkan diş hassasiyetini ortadan kaldırmak.
  • Dişlerin yıpranmasını ve renk değişimine uğramasını önlemek.
  • Işıltılı, doğal görünümlü ve beyaz dişlere sahip olmak.
  • Çekici bir gülümsemeye sahip olmak.

Zirkonyum diş tedavisi bahsi geçen amaçlar doğrultusunda yapılabilmektedir. 

Zirkonyum Diş Kaplama Kimlere Yapılabilir?

Zirkonyum diş kaplama hem çocuklara hem de yetişkinlere yapılabilen bir uygulamadır. Bu uygulamanın asıl amacı dişleri korumaktır. Bununla birlikte dişlerinin hem korunmasını hem de estetik bir yapı kazanmasını isteyen her birey zirkonyum diş kaplama yaptırabilmektedir. 

Zirkonyum Diş Kaplama Zararlı Mı?

Zirkonyum diş kaplama zararlı bir uygulama değildir. Aksine dişleri çürüklere karşı korur, dişlerin yıpranmasını engelleyerek diş hassasiyeti gibi ikincil ve rahatsız edici sorunları ortadan kaldırmış olur. Aynı şekilde dişlerin beyaz ve doğal bir görünüme sahip olmasını sağlar. Bu yüzden zirkonyum diş kaplama dişlere zarar vermez, dişleri olası zararlara karşı korur. 

Zirkonyum Diş Kaplamanın Ömrü Ne Kadar?

Zirkonyum diş kaplama, bireylerin ağız ve diş bakımlarına ne kadar dikkat ettiklerine göre 5 ila 15 yıl kadar kullanılabilmektedir. Bazı hastalar zirkonyum diş kaplamayı 20 yıl boyunca sorunsuz bir şekilde kullanmaktadır. Yani zirkonyum diş kaplamanın ömrü, büyük oranda bireyin kendisine bağlıdır. 

Zirkonyum Diş Kaplama Ne Kadar Sürer?

Zirkonyum dişler, laboratuvar ortamında tam olarak hastanın ağız ve diş yapısına özel olarak üretilmektedir. Bu özel tasarım ve üretim süreci 1 haftayı bulabilmektedir. Zirkonyum diş kaplama uygulamasının süresi, kaç tane dişe zirkonyum kaplama yapılacağına göre de değişiklik gösterebilmektedir. 

Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Zirkonyum diş kaplama tedavisi sırasında dişler detaylı bir şekilde muayene edilir. Bu muayene sırasında dişler üzerinde küçük işlemler yardımıyla bazı düzenlemeler yapılabilir. Bu düzenlemeler ağrısız bir şekilde yapılır. Daha sonra ise dişlerin ölçüsü alınır. Hastadan, zirkonyum kaplamaların nasıl bir renk dengesine sahip olmasını istediği öğrenilir. En son olaraksa özel laboratuvarlarda, alınan ölçümler doğrultusunda kişiye özel zirkonyum kaplamalar üretilir. Bu süreç 3 ila 7 günü bulabilmektedir. Üretilen kaplamalar ikinci bir seans sırasında dişlere yerleştirilir. Kaplamaların dişler ile uyumu gözden geçirildikten sonra tedavi son bulmuş olur. 

Zirkonyum Diş Kaplama Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Zirkonyum diş kaplama sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Zirkonyum diş kaplama sonrası ağız ve diş bakımı aksatılmamalıdır.
  • Zirkonyum diş tedavisi sonrası sert kabuklu yemişleri dişler ile kırmamaya dikkat edilmelidir.
  • Kaplamalara alışana kadar ağızda yabancı bir madde varmış gibi hissedilebilir. Bu his kendiliğinden geçecektir.
  • Uygulamadan sonra rutin diş hekimi kontrolleri aksatılmamalıdır.
  • Diş hekimi tarafından önerilen noktalara dikkat edilmelidir.

Zirkonyum diş kaplama sonrası dikkat edilmesi gerekenler bu şekilde sıralanabilir. 

Lüleburgaz Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları 2023

Lüleburgaz zirkonyum diş kaplama fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Dr. Dt. Mümin Atakan ile iletişime geçebilir, randevu alabilirsiniz.

Doktora Sorun!
Call Now Button