Ortodonti Tedavisi Lüleburgaz

Ortodonti tedavisi Lüleburgaz, dişlerin çene üzerindeki dizilimlerini düzeltmek, diş çapraşıklıklarını gidermek; işlevsel ve estetik bir diş görünümü meydana getirmek için yapılan uygulamalar bütünüdür. Dişler, çene kemikleri üzerine gelişimsel veya genetik sebeplerden olmaları gerektiği gibi yerleşemeyebilirler. Bu da hem estetik açıdan hem de işlevsel açıdan pek çok soruna yol açar.

Dişler çapraşık bir görünüme sahip olabilir, birbirleri üzerine binebilir, normalden daha kolay çürüyebilir ve daha pek çok soruna yol açabilirler. Dişlerinde ortodontik problemler olan bireyler rahatça ve özgüvenli bir şekilde gülümsemekten kendilerini alıkoyabilirler. Ortodonti tedavisi, tüm bu ortodontik problemleri ve bahsi geçen problemlere bağlı ortaya çıkan ikincil sorunları gidermek için yapılmaktadır. Yazımızın devamında ‘’Ortodonti tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Ortodonti tedavisi kaç yaşında yapılmalı?’’, ‘’Ortodonti tedavisi ne kadar sürer?’’ ve ‘’Ortodonti tedavisi kimlere yapılabilir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Lüleburgaz ortodonti tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Dr. Dt. Mümin Atakan ile iletişime geçebilirsiniz.

Ortodonti Tedavisi Nedir?

Ortodonti tedavisi, dişlerdeki çapraşıklıkları gidermek, düzenli dişlere ve güzel bir gülümsemeye sahip olmak için başvurulan uygulamalar bütünüdür. Bu uygulamalar sayesinde dişlerin, çene üzerinde son derece estetik bir dizilime sahip olması sağlanabilir. Ortodonti tedavisi sırasında metal diş telleri, seramik diş telleri, invisalign ve lingual braket gibi pek çok farklı apareylere başvurulabilir. Bu özel aparatlar sayesinde dişler zaman içerisinde olmaları gereken konuma doğru yönlendirilirler. Böylece çapraşıklıklar ve diş düzensizlikleri giderilmiş olur. 

Çocuklarda Ortodonti Tedavisi Nedir?

Çocuklarda ortodonti tedavisi, genetik veya gelişimsel sebeplerden meydana gelen diş çapraşıklığını ve çene konumuyla ilgili sorunları düzeltmek için yapılan tedavidir. Bu tedaviler sayesinde diş düzeni ile ilgili problemler erkenden giderilmiş olur. Böylece birey hem çocukluk çağında hem de yetişkinlik hayatında sağlıklı ve düzenli dişlere sahip olur. 

Ortodonti Tedavisi Neden Yapılır?

Ortodonti tedavisi şu gibi amaçlarla yapılabilir:

 • Dişlerdeki çapraşıklıkları gidermek, dişleri ideal konumlarına doğru yönlendirmek.
 • Diş eti veya damakla ilgili rahatsızlıkların giderilmesi.
 • Çiğneme veya konuşma ile ilgili ortaya çıkabilecek sorunları gidermek.
 • Çene eklemiyle veya çenenin konumuyla ilgili sorunları ortadan kaldırmak.
 • Bireyin çekici bir gülümsemeye sahip olmasını sağlamak.

Ortodonti tedavisi bu gibi nedenler doğrultusunda yapılabilmektedir.

Ortodontik Tedavi Çeşitleri Nelerdir?

Ortodonti tedavisi çeşitleri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Metal braket (metal diş telli) uygulaması.
 • Seramik braket (seramik diş teli) uygulaması.
 • Safir braket uygulaması.
 • Invisalign tedavisi.
 • Şeffaf braket (şeffaf diş teli) uygulaması.
 • Lingual braket uygulaması.
 • Ortodontik (Ortognatik) cerrahi.

Bahsi geçen uygulamalar sayesinde dişler, zaman içerisinde ideal konumlarına doğru yönlendirilir ve en nihayetinde düzenli bir diş görünümü elde edilir. Aynı şekilde çene yapısı ile ilgili problemler de başarılı bir şekilde giderilmiş olur. Ortodontik tedaviler arasında, diğerlerine kıyasla çok daha estetik çözümler ortaya koyan uygulamalar vardır. Bu uygulamaların başında Invisalign Tedavisi ve Şeffaf Plak Tedavisi gelmektedir. Bahsi geçen uygulamalar hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde aynı isimle yer alan yazıları inceleyebilirsiniz. 

Ortodonti Tedavisi Kimlere Yapılabilir?

Ortodonti tedavisi diş düzeninde bozukluklar olan, dişleri eğik ve çapraşık olan herkese uygulanabilmektedir. Bu tedavilerin erken yaşlarda yapılması önerilse de yetişkinlik döneminde de ortodonti uygulamalarına başvurulabilmektedir.

 Ortodonti Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Ortodonti tedavileri genellikle 2 yıl kadar sürmektedir. Ancak bazı ortodonti tedavileri 3 yıla kadar devam edebilmektedir. Tedavinin süresi büyük oranda bireyin sahip olduğu ortodontik probleme göre değişiklik göstermektedir. Doktorunuz ilk muayeneden sonra tedavinin ne kadar süreceği hakkında detaylı bir bilgilendirme yapacaktır. 

Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ortodonti tedavisinin tam olarak nasıl yapılacağı bireyin sahip olduğu ortodontik probleme göre planlanır. Bu süreçte diş hekimi, bireyin diş muayenesini gerçekleştirir. Dişlerde ve çenede olan problemleri detaylı olarak gözden geçirir. Daha sonra ise bu problemlere yönelik tedavi seçeneklerini belirler. Tedavi seçeneklerinden hangisinin tercih edileceği hastaya bırakılır. Tüm planlamalar yapıldıktan sonra tedavinin uygulama sürecine geçilir. Bu süreçte daha önce bahsetmiş olduğumuz uygulamalardan biri veya birden fazlası tercih edilebilir. Ortodonti tedavisi, medikal yollarla yani diş telleri veya invisalign gibi aparatlarla gerçekleşiyorsa ağrısızdır. Cerrahi ile gerçekleşiyor ise de anestezi uygulamalarına başvurulur. 

Lüleburgaz Ortodonti Tedavisi Fiyatları 2023

Lüleburgaz ortodonti tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Dr. Dt. Mümin Atakan ile iletişime geçebilirsiniz.

Doktora Sorun!
Call Now Button