Gömülü Diş Çekimi Lüleburgaz

Gömülü diş çekimi Lüleburgaz, çene içerisinde gömülü olarak kalmış olan ve çeşitli rahatsızlıklara sebep olabilen dişlerin çekilmesi amacıyla yapılan operasyondur. Sürekli dişler, ilerleyen yaşla birlikte tamamen sürülür ve bireyin diş gelişimi tamamlanmış olur. Ancak bazı durumlarda, çene içerisinde bekleyen bazı dişler hiç sürülemez veya gerektiği gibi çıkamazlar. Bu da diş ağrısı, çene ağrısı, enfeksiyonlar ve daha pek çok rahatsız edici soruna yol açabilir. En sık gömülü kalan dişler yirmilik diş olarak bilinen dişlerdir. Ancak bazı kişilerde azı dişleri de gömülü kalabilmektedir.

Gömülü diş ameliyatı veya gömülü diş çekimi olarak bilinen uygulama sayesinde gömülü dişlere bağlı yaşanan sorunlardan kurtulmak mümkündür. Yazımızın devamında ‘’Gömülü diş ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Gömülü yirmilik diş ameliyatı ne zaman yapılmalı?’’, ‘’Gömülü diş ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?’’ ve ‘’Gömülü yirmilik diş ameliyatı ne kadar sürer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Lüleburgaz gömülü diş çekimi hakkında detaylı bilgi almak için Dr. Dt. Mümin Atakan ile iletişime geçebilirsiniz.

Yirmilik Diş Nedir?

Yirmilik dişler, genelde 18 ila 30 yaşları arasında çıkan dişlerdir. Çene içerisinde yer alırlar. Çıkarken diş etlerini aralarlar. Bazen gömülü kalabilir veya tam çıkamayabilirler. Temizlenmeleri zor olduğu için kolay bir şekilde çürüyebilir ve ciddi diş ağrılarına yol açabilirler.

Gömülü Diş Nedir?

Gömülü dişler, normalde çoktan sürülmüş olmaları gerekirken çene kemiği içerisinde kalan ve ideal yerlerini alamayan dişlerdir. Halk arasında yirmilik dişler olarak bilinen dişler en sık gömülü kalan dişlerdir.

Gömülü Diş Çekimi Neden Yapılır?

Çene içerisinde gömülü kalan dişler çene ağrısı, ağız kokusu ve ağızı açmada zorluk gibi sorunlara yol açabilirler. Aynı şekilde çeneye veya diğer dişlere zarar verebilirler. Bu yüzden çekilmeleri gerekebilir.

Gömülü Yirmilik Diş Belirtileri Nelerdir?

Gömülü diş belirtileri arasında şunlar yer alır:

  • Diş eti hassasiyeti.
  • Kırmızı diş etleri.
  • Çenede ağrı hissi.
  • Ağız kokusu.
  • Ağızı açarken zorlanmak.
  • Ağızda kötü tat olması.
  • Diş eti kanaması.

Gömülü diş belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

Yirmilik Dişlerin Gömülü Kalması Nasıl Önlenir?

Yirmilik dişlerin gömülü kalmasını önlemek için yapılacak bir şey yoktur. Eğer bahsi geçen dişler gömülü kalırsa uygun bir operasyonla çekilebilirler.

Gömülü Yirmilik Dişler Çekilmezse Ne Olur?

Gömülü dişler, çekilmedikleri takdirde apse oluşumuna yol açabilir, çeneye ve diğer dişlere zarar verebilirler. Sebep oldukları şikâyetler sebebiyle bireyin yaşam kalitesinde ciddi düşüklükler meydana gelebilir. Bu yüzden gömülü dişlerin vakti gelince çekilmesi gerekir.

Gömülü Diş Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Gömülü diş ameliyatı yaklaşık 1 saat kadar sürmektedir. Bu süre içerisinde çene içerisinde gömülü kalan diş çıkarılır ve operasyon tamamlanmış olur.

Gömülü Diş Ameliyatı Zor Mu?

Gömülü diş ameliyatı zor bir operasyon değildir. Hastalar bu uygulama sırasında ağrı hissi duymazlar. Bu yüzden korkmaya ve çekinmeye gerek yoktur.

Gömülü Diş Çekimi Ağrılı Mı?

Gömülü diş çekimi ağrılı bir uygulama değildir. Çünkü uygulama öncesinde özel anestezi işlemlerine başvurulmaktadır. Böylece hastalar operasyon sırasında ağrı veya rahatsızlık hissi duymamaktadır.

Gömülü Yirmilik Dişler Nasıl Çekilir?

Gömülü diş çekimi lokal anestezi ve sedasyon ile birlikte yapılabilir. Böylece birey operasyon sırasında ağrı veya rahatsızlık hissi duymaz. Bilinci kapalı olduğu için operasyona şahit olmaz. Operasyon sırasında diş hekimi, dişe ulaşabilmek için diş etlerini keser ve dişin önünde yer alan kemiğe ulaşır. Kemik temizlendikten sonra gömülü olan dişe ulaşılır. Diş çıkarılır ve dişin yer aldığı bölge dikkatle temizlenir. Gerektiği durumlarda dikiş işlemine de başvurulabilir. Tüm bu işlemler 1 saat içerisinde tamamlanmış olur. Birey operasyondan birkaç saat sonra taburcu edilir.

Gömülü Yirmilik Diş Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Gömülü diş ameliyatı sonrası operasyon bölgesinde ağrı, şişlik ve kanama meydana gelebilir. Bunlar birkaç gün içerisinde azalarak bitecektir. Diş hekiminiz, bahsi geçen şikâyetler için ilaç reçete edecektir. Gömülü yirmilik diş çekimi sonrası bir süre çok soğuk veya çok sıcak içecekler tüketilmemelidir. Ağız ve diş bakımı aksatılmamalı ancak operasyon bölgesine dikkat edilmelidir.

Lüleburgaz Gömülü Yirmilik Diş Çekimi Ameliyatı Fiyatları 2022

Lüleburgaz gömülü diş çekimi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Dr. Dt. Mümin Atakan ile iletişime geçebilirsiniz.

Doktora Sorun!
Call Now Button