Çocuk Diş Hekimliği Lüleburgaz

Çocuk diş hekimliği Lüleburgaz, çocukluk çağı çürüklerini, ortodontik problemleri ve kötü ağız alışkanlıklarını ortadan kaldırmak için başvurulan diş hekimliği dalıdır. Çocuk diş hekimliği uygulamaları arasında dişlerin çürümesini önlemek ve dişleri muhafaza etmek amacıyla tercih edilen koruyucu diş hekimliği uygulamaları da vardır. Dişlerin çürümeye ve zarar görmeye en müsait olduğu zaman çocukluk dönemidir. Bunun nedenleri arasında doğru beslenmeme, diş bakımını aksatma, oyunlar sırasında dişlere darbe alma gibi pek çok faktör yer almaktadır.

Çocuk diş hekimliği kapsamında yapılan uygulamalarla; çocuklara iyi bir diş bakımı eğitimi vermek, diş dizilimi ile ilgili problemleri önlemek veya gidermek, diş çürüklerini tedavi etmek amaçlanabilir. Böylece çocuklar hem çocukluk döneminde hem de yetişkinlik hayatlarında sağlıklı ve estetik açıdan zengin dişlere sahip olabilirler. Yazımızın devamında ‘’Çocuk diş hekimliği nedir?’’, ‘’Erken çocukluk çağı çürükleri nasıl tedavi edilir?’’, ‘’Çocuklarda fissür örtücü uygulama nedir?’’ ve ‘’Çocuklarda kron uygulaması nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Lüleburgaz çocuk diş hekimliği uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için Dr. Dt. Mümin Atakan ile iletişime geçebilirsiniz. 

Çocuk Diş Hekimliği Nedir?

Çocuk diş hekimliği, çocukluk çağında meydana gelen diş problemlerini önlemek veya gidermek için yapılan uygulamalar barındıran diş hekimliği dalıdır. Pedodonti olarak da bilinen çocuk diş hekimliği kapsamında bebeklerin, çocukların ve ergenlerin dişleriyle ilgili problemlere müdahale etmek mümkündür. 

Pedodontist Ne Demek?

Çocuk diş hekimliği yani pedodonti alanında uzmanlaşmış olan diş hekimleri pedodontist unvanına sahiptir. 

Çocuk Diş Hekimliği Uygulamaları Nelerdir?

Çocuk diş hekimliği kapsamında yapılan uygulamalardan bazıları şunlardır:

 • Ağız ve diş bakımı ile ilgili eğitimler.
 • Zararlı ağız alışkanlıklarını bıraktırmaya yönelik uygulamalar.
 • Çürük riski analizi.
 • Dolgu ve kanal tedavisi.
 • Madde kaybı meydana gelmiş olan dişler için kron ve restorasyon uygulamaları.
 • Ağızda veya dişlerde meydana gelen fiziksel travmaları tedavi etmek için yapılan uygulamalar.
 • Protez uygulamaları.
 • Dişleri çürüklere karşı korumak için yapılan fissür örtücü uygulaması.
 • Diş kaybı sonrası, ortodontik problemleri önlemek için yapılan yer tutucu uygulaması.
 • Dişlerin daha dayanıklı bir yapıya kavuşması için yapılan flor uygulaması.
 • Çürük tedavisi.

Çocuk diş hekimliği kapsamında yapılan uygulamalar bu şekilde sıralanabilir.

Çocuk Diş Hekimliği Uygulamaları Neden Yapılır?

Çocuk diş hekimliği uygulamaları, dişlerde meydana gelen hasarı ve çürükleri tedavi etmek; mümkünse bunların ortaya çıkmasını önlemek amacıyla yapılmaktadır. Böylece erken yaşlardan itibaren çocuklar gayet sağlıklı dişlere sahip olabilir, yetişkinlik hayatlarında da sağlıklı dişlerin avantajlarından faydalanabilirler.

Çocuklarda Fissür Örtücü Uygulaması Nedir?

Çocuklarda fissür örtücü uygulaması, diş yüzeylerinde bulunan çıkıntıları kapatmak amacıyla gerçekleştirilen bir işlemdir. Bu işlem sayesinde diş yüzeyindeki çıkıntılar ve girintiler özel bir madde ile kapatılmış; dişler çürümeye karşı koruma altına alınmış olur.

Çocuklarda Kron Uygulaması Nedir?

Çocuklarda kron uygulaması, çürümüş ve yüksek miktarda madde kaybına uğramış olan dişleri muhafaza etmek amacıyla yapılan koruyucu diş hekimliği uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde kaybedilme riski olan dişler, olası ileri hasara karşı korunabilmektedir.

Çocuklarda Yer Tutucu Uygulaması Nedir?

Çocuklarda yer tutucu uygulaması, diş kaybı durumunda daimi dişlerin düzeninin etkilenmemesi amacıyla yapılan uygulamadır. Bu uygulama sayesinde daimi dişler sağlıklı bir şekilde çıkabilir ve dişlerin düzeni bozulmamış olur.

Erken Çocukluk Çağı Çürükleri Tedavisi

Erken çocukluk çağı çürükleri tedavisi, çocuklarda meydana gelen diş çürüklerini tespit etmek ve tedavi etmek amacıyla yapılmaktadır. Süt dişleri, peşlerinden gelecek olan sürekli dişler için son derece büyük bir öneme sahiptir. Bu yüzden süt dişlerinde meydana gelen çürüklere erkenden müdahale etmek ve dişlerin daha fazla hasar almasını engellemek gerekir. Erken çocukluk çağı çürüğü tedavisi de bu amaç doğrultusunda yapılmaktadır.

Çocuklarda Flor Uygulaması Nedir?

Çocuklarda flor uygulaması, dişlerin yapısını güçlendirmek ve dişlere; çürüklere karşı direnç kazandırmak amacıyla yapılan özel bir işlemdir. Flor uygulaması sayesinde diş çürükleri büyük oranda önlenebilir ve diş çürüklerine bağlı ortaya çıkan diş kaybı gibi sorunların önüne geçilebilir.

Lüleburgaz Çocuk Diş Hekimi Muayene Ücreti 2023

Lüleburgaz pedodonti muayenesi ücreti ve çocuk diş hekimi muayenesi ücreti hakkında detaylı bilgi almak için Dr. Dt. Mümin Atakan ile iletişime geçebilirsiniz.

Doktora Sorun!
Call Now Button