Lüleburgaz Bonding (Estetik Dolgu)

Lüleburgaz bonding uygulaması, madde kaybına uğramış olan dişleri restore etmek veya dişlerin arasındaki boşluk sebebiyle ortaya çıkan estetik problemleri gidermek amacıyla yapılan uygulamadır. Bu uygulama estetik dolgu olarak da bilinmektedir. Dişler zaman içerisinde çürükler veya fiziksel travmalar sonucunda sahip oldukları maddelerin bir kısmını kaybedebilirler. Bu da estetik olarak hoş olmayan bir görüntüye yol açar.

Estetik dolgu uygulaması sırasında; görünüm ve yapı itibari ile doğal dişlerden ayırılamayan özel bir kompozit madde sayesinde dişler onarılır. Dişler arasındaki boşluklar kapatılır. Böylece son derece doğal ve estetik bir diş görünümü elde edilir. Yazımızın devamında ‘’Estetik dolgu uygulaması nasıl yapılır?’’, ‘’Estetik dolgu kimlere yapılabilir?’’, ‘’Bonding tedavisinin avantajları nelerdir?’’ ve ‘’Bonding tedavisi nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Lüleburgaz bonding tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Dr. Dt. Mümin Atakan ile iletişime geçebilirsiniz.

Bonding (Estetik Dolgu) Nedir?

Bonding uygulaması, diş rengi ve yapısı ile kusursuz bir uyuma sahip olan özel bir dolgu malzemesinin dişleri onarmak ve şekillendirmek amacıyla kullanılmasıdır. Estetik dolgu olarak da bilinen bu uygulama sırasında özel kompozit malzemeler kullanılmaktadır. Böylece dişler istenilen görünüme kavuşturulabilmektedir.

Bonding Neden Yapılır?

Bonding şu gibi amaçlar doğrultusunda yapılabilir:

 • Dişe alınan darbeler ve fiziksel travmalar sonrasında dişleri onarmak.
 • Diş çürükleri ve çürük tedavisi sonrası madde kaybına uğramış olan dişleri estetik ölçütlere dikkat ederek restore etmek.
 • Dişler arasında kalan boşlukları doldurmak.
 • Dişleri şekillendirmek ve dişlere estetik bir bütünlük kazandırmak.
 • Bireyin çekici bir gülümsemeye sahip olmasını sağlamak.
 • Dişlerin boyu uzatılabilir.

Bonding veya estetik dolgu bahsi geçen nedenler doğrultusunda yapılabilmektedir.

Estetik Dolgu Kimlere Yapılabilir?

Estetik dolgu için herhangi bir yaş sınırlandırması yoktur. Yani hem çocuklarda hem de yetişkinlerde meydana gelen diş hasarını gidermek için estetik dolgu uygulamasına başvurulabilmektedir. Uygulama öncesinde diş hekiminiz dişlerinizi detaylı olarak değerlendirecek ve bu işleme uygunluğunuz konusunda sizi bilgilendirecektir.

Estetik Diş Dolgusunun Avantajları Nelerdir?

Estetik diş dolgusunun avantajları şunlardır:

 • Dişlerde kesme ve düzeltme işlemi yapmadan dişler arasındaki boşluklar kapatılabilir.
 • Yapılan işlemlerin tamamı estetik ölçütlere uygundur.
 • Herhangi bir zorlu işleme gerek kalmadan diş boyu uzatılabilir.
 • Diğer estetik diş hekimliği uygulamalarına kıyasla daha hesaplıdır.
 • Ağrısız bir uygulamadır.

Bonding dolgunun avantajları bu şekilde sıralanabilir.

Estetik Dolgu Düşer Mi?

Estetik dolgular, alanında uzman bir diş hekimi tarafından doğru bir şekilde uygulandıkları takdirde düşmezler. Yani uygulama gerektiği gibi yapılmışsa estetik dolgunun düşmesi veya yerinden oynaması mümkün değildir.

Estetik Dolgu Zararlı Mı?

Estetik dolgu zararlı bir uygulama değildir. Bu uygulama sırasında dişlere zarar verilmez veya dişlerin şekli üzerinde işlemler yapılmaz.

Bonding Uygulamasının Ömrü Ne Kadar?

Bonding uygulamasının ömrü, uygulama sırasında kullanılan materyalin kalitesine göre değişiklik gösterilebilir. Bonding dolgular genellikle 5 ila 10 yıl kadar kullanılabilmektedir. Diş hekiminiz tarafından verilen tavsiyelere uyduğunuz takdirde bonding dolguların kullanım ömrü de artacaktır.

Bonding Uygulaması Ne Kadar Sürer?

Bonding uygulaması yaklaşık 30 ila 60 dakika içerisinde tamamlanır. Yani uygulama son derece hızlıdır.

Bonding Uygulaması Nasıl Yapılır?

Bonding uygulaması sırasında önceden belirlenen dişlere, dolgunun dişe tutunmasını sağlayan ve diş yapısı ile uyumlu olan bir madde uygulanır. Daha sonra ise dolgu hedeflenen görünümü elde etmek üzere dişlere uygulanır. Son olaraksa lazer uygulamaları yardımıyla kompozit dolgunun sertleşmesi sağlanır. Benzer uygulamaların aksine bonding sırasında dişler kesilerek şekillendirmez. Aynı şekilde bonding uygulaması sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi ortaya çıkmaz.

Bonding Uygulaması Öncesi Sonrası Süreçler Nasıldır?

Bonding uygulaması öncesinde diş hekimi, hastanın ağız ve diş muayenesini gerçekleştirir. Bu sayede hastanın ihtiyaçlarını belirler. Bu görüşme sırasında hastanın talepleri ve tedaviden beklentileri de dinlenir. Daha sonra ise kişiye özel bir tedavi planlaması yapılır.

Bonding uygulaması sonrası günlük yaşama dönülebilir. Ancak tedavi uygulamasından sonra ağız ve diş bakımına özen gösterilmelidir. Kalem ısırma ve tırnak yeme gibi zararlı alışkanlıklar bırakılmalıdır. Böylece bonding uygulaması ile elde edilen kazanımlar çok daha uzun süreli ve etkili olacaklardır.

Lüleburgaz Bonding Uygulaması Fiyatları 2023

Lüleburgaz bonding uygulaması fiyatları ve estetik dolgu fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Dr. Dt. Mümin Atakan ile iletişime geçebilirsiniz.

Doktora Sorun!
Call Now Button